środa, 6 marca 2013

Nici jedwabne, włókna jedwabne, mulina jedwabna - test

Dzięki uprzejmości pasmanterii Haftix miałam możliwość przetestować zawarte w ich ofercie włókna jedwabne i porównać je z innymi posiadanymi i używanymi jedwabnymi nićmi.
Dziękuję za udostępnienie nici.

Do testów użyłam:


1. włókna jedwabne z pasmanterii Haftix - cena: 8,40 zł/szpulka
- długość: 80 m
- cena 1 mb/ 1 nitka: 0,11 zł
- ilość nici w paśmie: 1 (złożona z ok. 45 mikrowłókienek nie skręconych ze sobą) - niepodzielna
- ilość kolorów: 20
- opis: cienkie włókna z naturalnego jedwabiu przeznaczone do mikrohaftów
- moja opinia: idealnie gładka, nie mechaci się, najwygodniejsza forma ułożenia (szpula). Żywe kolory, piękny połysk, atrakcyjna cena. Nić jest prosta (niektóre testowane są lekko karbowane), nie plącze się. Najcieńsza ze wszystkich testowanych. Użyłam jej m.in. do zrobienia pączka i żyłek na płatku. Do pączka musiałam w niektórych miejscach użyć nici dwukrotnie, żeby dokładnie pokryły tkaninę. Wynikało to z materiału, na którym wyszywam. Tu fragment pracy z wykorzystaniem jedwabnych włókien, tkanina bawełniana, igła do haftu rozm. 28, nić pojedyncza - żyłki na płatku. Najważniejsze, że można ją szybko kupić w pasmanterii Haftix (błyskawiczna wysyłka i dostępna w Polsce).


2. nici jedwabne Thread Gatherer - cena: 7,90 $/motek
- długość: 6 yd (5,5 m)
- ilość nici w paśmie: 12 (3 grupy po 4 nitki) - podzielna
- cena 1 mb/ 1 nitka: 0,12 $
- ilość kolorów: 333
- opis: 100% naturalny jedwab; przed użyciem należy je rodzielić na grupy i nawinąć najlepiej na bobinki. Ręcznie farbowane. Producent nie zaleca prania, gdyż mimo stosowania doskonałej jakości barwników i standardów tekstylnych nie gwarantuje trwałości kolorów. Idealnie nadają się do haftu krzyżykowego i needlepoint
- moja opinia: nie lubię nici zawiniętych w spiralę jak na zdjęciach poniżej. Ciężko się je wysnuwa. Pomimo nawinięcia na bobinkę wymaga koniecznie podzielenia na grupy, gdyż bez tego nie ma szans na wyciągnięcie nitki. Plusem jest duża ilość kolorów, zaś minus ogromny - u nas niedostępne. Kupiłam je razem ze schematem Mini Mandala Gardens II - Chatelaine Design w amerykańskiej pasmanterii (schematy tej firmy również u nas niedostępne). Jak na jedwab dosyć tępo przechodziły przez tkaninę (len Belfast Zweigart). Bardzo szybko się mechaci, widać to nawet na pierwszym zdjęciu - jest lekko puszysta.Wyszywałam podwójną i pojedynczą nitką, igła rozm. 26. Dobrze, że mandala była malutka, bo obawiałabym się prać białego lnu - ryzyko zafarbowania, przed czym ostrzega producent. Tu fragment mandali -  fioletową nicią wyszyłam dach bramy.
3. nici jedwabne Gloriana
 - cena: 7,29 $/motek
- długość: 6 yd (5,5 m)
- ilość nici w paśmie: 12 (3 grupy po 4 nitki) - podzielna
- cena 1 mb/ 1 nitka: 0,11 $
- ilość kolorów: 180
- opis: jedwabne nici mają niezwykły blask i połysk, ale nie przyczepiają się do rąk. Rozmiar jednej nici jest porównywalny do innych jedwabnych nici jak Splendor, Soie Cristale i Needlepoint Inc. Silk. Jest miękka i niezwykle łatwa w użyciu.
- moja opinia: przepiękne kolory, zwłaszcza te cieniowane. Niestety, niedostępne w Polsce. Kupiłam je w amerykańskiej pasmanterii, tak jak TG ze schematem mandali. Kolejny minus - zawinięta w spiralę. Podzieliłam na pasma, nawinęłam na bobinkę zrobiona z etykiety nici i kolejna wada - fatalnie się wysnuwa. Niemal za każdym razem musiałam rozplątywać węzeł w tym kolorze.
Wyszywałam nią mandalę ściegiem krzyżykowym i specjalnymi, nitką podwójna i pojedynczą na lnie Belfast, igła rozm. 26. Na poniższym zdjęciu widać ramkę zewnętrzną zrobioną tymi nićmi i ściegi specjalne (widać też ramki wewnętrzne robione czarną i zieloną satyną)


 
oraz ściegi specjalne: zielono - niebieskie i czerwono-brązowe.


4. mulina jedwabna Filoflosse

 - cena: 2 zł/motek
- długość: 5 m
- ilość nici w paśmie: 6 - jak mulina, podzielna
- cena 1 mb/ 1 nitka: 0,07 zł
- ilość kolorów: pozostało dostępnych 14, upolowane na wyprzedaży gdyż producent już nie wyrabia nici
- opis: 100% naturalny jedwab włoski,
- moja opinia: przekonałam się, że moje ręce nie są tak gładkie, jak mi się wydawało - bardzo zahacza. Jest bardzo gładka. Ma piękny połysk, nie czuć, że przeciąga się przez tkaninę, dosłownie prześlizguje się. Bardzo mi się podoba praca z nią. Ma najniższą cenę. Niestety, można kupić jedynie wyprzedawane resztki. Widoczna jest wewnątrz płatka.


5. mulina jedwabna Madeira - cena: 3,95 zł/spirala
- długość: 5 m
- ilość nici w paśmie: 4 - podzielna
- cena 1 mb/ 1 nitka: 0,20 zł
- ilość kolorów: 108
- opis: 100% jedwab naturalny; jedwabna mulina przeznaczona do wykonywania wszelkiego typu haftów na specjalne okazje, może mieć takie samo zastosowanie jak mulina bawełniana. charakterystyczny sposób pakowania w oddzielne plastikowe blistry z trwałym oznaczeniem numeru koloru chroni nitkę przed zabrudzeniem i splątaniem. Wykonana hafty mogą być prane ręcznie w wodzie o temp. 45 - 60 st. C, w delikatnych środkach piorących.
- moja opinia:  podoba mi się sposób pakowania Madeiry. Duży wybór kolorów, do kupienia w Polsce, jednak cenowo bez rewelacji. Nić jest gładka, nie mechaci się. Najgrubsza z testowanych. Użyłam jej do haftu płaskiego na bawełnianej tkaninie, igła rozm. 26. Ładnie przechodzi przez tkaninę. Ciężko mi było sfotografować wyszyty nią liść, kolorystycznie łączyła się z Atalie i nie umiem pokazać różnic i granic pomiędzy nimi. Pokażę więc fragment pracy i część płatka wyszytą jedwabiem w kolorze białym.

6. mulina jedwabna Atalie


 
- cena 5,50 Euro/motek; 0,85 Euro/1 mb
- długość: 6 m; na metry
- ilość nici w paśmie: 7 - podzielna
- cena 1 mb/ 1 nitka: 0,13 Euro (w motku) lub 0,12 euro (na metry)
- ilość kolorów: 60
- opis: jedwab algierski marki AU VER A SOIE, ręcznie barwiony, stąd poszczególne partie nici mogą się nieznacznie różnić. Wskazane zamówienie odpowiedniej ilości, aby wystarczyła do wykonania całej pracy.Producent nie zaleca prania, a jeśli jest to konieczne, to w zimnej wodzie. Kolory są subtelne i przytłumione.
- moja opinia: jak pisałam powyżej o Madeirze, fotografia liścia wyszytego tą muliną sprawiła mi duży problem. Przede mną do wyszycia małe płateczki fioletowo - bordową muliną, do której dołożę żółte jedwabne pasma z Haftixa. Zdjęcie dołączę jak będą gotowe. Nić jest dosyć gładka, tak pomiędzy Madeirą a Glorianą. Kupiłam ją na metry, dostałam luźny zwój w woreczku foliowym, więc zrobiłam tekturową szpatułkę. Nici wysnuwają się bardzo gładko, mają piękne kolory, u nas niestety nie do kupienia. Korzystałam z usług francuskiej pasmanterii. Najdroższa z nici, ale bardzo atrakcyjna w wyglądzie i wygodna do pracy, warta swojej ceny.

Podsumowując: nie miałam problemów z plątaniem się jedwabnych nici w trakcie pracy. Jedwab wyróżnia się subtelnym połyskiem, nie tak sztucznym i nachalnym jak satyna. Jest naprawdę szlachetnym materiałem do pracy, choć u nas jeszcze niezbyt popularnym, dostępnym w zaledwie kilku pasmanteriach i niestety, dość drogim. Wyszywa się bardzo, bardzo przyjemnie. Bez porównania gładsze niż bawełniana mulina. Trudno mi podjąć decyzję, która z testowanych nici jest najlepsza. Filoflosse jest dobra i tania, ale już jej nie robią, Atalie jest dobra, ale droga i u nas niedostępna, włókna jedwabne z Haftixa, mają bardzo atrakcyjną cenę i świetnie się nimi wyszywa. Myślę, że mogą się dobrze uzupełniać z Madeirą, obie są gładkie, Madeira trochę grubsza, co przy odpowiednim doborze kolorów może dać ciekawe trójwymiarowe i realistyczne wrażenia.
Najgorzej w tym zestawieniu wypadają Thread Gatherer i Gloriana, pomimo największej palety kolorów. Niedostępne w Polsce, dość drogie, szybko się mechacą, puszyste są już w paśmie. Mi to trochę przeszkadza, aczkolwiek nie zmartwiłabym się, gdyby któraś z pasmanterii chciała je sprzedawać. Nie mam odwagi bawić się w samodzielne farbowanie nici.

Bardzo dziękuję pasmanterii Haftix za jedwabne włókna. Praca z nimi jest prawdziwą przyjemnością.

10 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe recenzje. Też ubolewam od dawna, że na naszym rynku wciąż mamy mały wybór nici jedwabnych. Przymierzam się do wyszycia dużej mandali Chatelaine i z braku dostępnych nici farbuję sobie powoli potrzebne kolory. Niestety ze względu na cenę używam głównie muliny bawełnianej. Chciałabym Cię zapytać o jedwab z haftixu, czy podwójnie mógłby zastąpić mulinę? Chodzi mi o grubość, kolory pofarbowałabym sobie sama, to świetna zabawa i efekty zadowalające jak dla mnie. Gratuluję wyszycia mini mandalek, śliczne są. Zresztą większość wzorów Martiny jest piękna, tylko te ceny...Niestety nie na moją kieszeń ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedzenie mojej strony.
   Też marzy mi się duża mandala, ale na samodzielne farbowanie nici nie mam odwagi. Nici z Haftixa są bardzo cieniutkie. Mają trzy rodzaje, testowane przeze mnie włókna były z nich najgrubsze, ale potrzeba 3 lub nawet 4 nitek tej nici, żeby uzyskać efekt krycia dwiema nitkami muliny bawełnianej.
   Dobra wiadomość jest taka, że Haftix być może rozszerzy paletę jedwabi o różne grubości.
   A jaką mandalę będziesz wyszywać?

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź, w takim razie trzeba chyba poczekać na ten grubszy jedwab. Co do mandali planuję wyszyć Indian Summer Reflections, jeden ze starszych wzorów, ale bardzo ładny, w jesiennych kolorkach. Ale to takie plany na razie, powoli kompletuję materiały, pewnie parę lat mi zajmie skończenie pracy, zresztą inne projekty też kuszą, a z reguły robię kilka rzeczy na raz.
   A farbowanie nici naprawdę jest bardzo proste, a jakie wciągające ;) Polecam spróbować w wolnej chwili.

   Usuń
  3. Wysłałam Ci wczoraj maila, ale dopiero później zobaczyłam, że jest "no-reply". Indian summer jest piękne. Podglądałam na blogach jak powstaje. Mandale tylko strasznie wyglądają. Sama się bałam, a jak już zaczęłam, to szło szybciutko. W dodatku wszystkie ściegi specjalne są ładnie opisane. Tylko te ceny... Schemat + materiały = majątek. Ale wykorzystuję wszelkie okazje, żeby zrobić sobie prezent. Urodziny, imieniny, dzień kobiet, matki, święta... Nawet na Dzień Dziecka spróbuję się załapać :-)
   A na nici jedwabne zaczekaj.

   Usuń
 2. Dziękuję serdecznie za ten post :) Szukałam informacji o niciach jedwabnych, a tutaj wszystko jest pięknie opisane :) Haftowałam dotychczas muliną bawełnianą, ale przy projektach needlepointowych widzę potrzebę użycia szlachetniejszych nici. Problem oczywisty - znikoma dostępność w Polsce. Komplikacje ze sprowadzaniem z daleka i w dodatku wysoki koszt trochę mnie powstrzymywały przed zamawianiem za granicą. Madeirę na szczęście mozna u nas dostać bez kłopotu, Haftix ma już kolejne dwa rodzaje jedwabiu (trochę grubsze) - a skoro dajesz im taka dobrą opinię, to nic tylko kupować i haftować!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że moja praca się komuś przydała.
   Jeśli pisząc o dwóch nowych rodzajach jedwabiu w Haftixie masz na myśli nici 2/20 i 4/20, to są one cieńsze od testowanych przeze mnie włókien jedwabnych.

   Usuń
 3. wooow super post <3 i love handmade things.Would you like to follow each other?

  xoxo

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawych rzeczy tu u Ciebie można się dowiedzieć :)

  pozdrawiam

  P.S. Zapraszam do siebie i obserwuję koleżankę z malinowego klubu ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja swoje nici jedwabne piore ale w perwolu. Prawda jest ze przy uzyciu agresywnych srodkow pioracych jedwab puszcza kolor, lekko plowieje. Tak jest jego natura. Haft krzyzykowy idealnie wyglada przy uzyciu nici jedwabnych: mulberry, dupioni...Do haftu 3 D natomiast Lace silk.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy post. Mam te pierwsze jedwabne nici rzeczywiście czasem nie widać ich na hafcie ale nie miałam wielu możliwości aby je sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń